Nasza działalność

Forum Mediów Polonijnych dla Opola 2016

W dniach 17 – 20 października 2016 roku polonijni dziennikarze z Litwy, Ukrainy. Białorusi, Łotwy, Belgii, Holandii, Czech i Niemiec wymieniali się swoimi doświadczeniami, prezentowali swoje dokonania, brali udział w debatach na uczelniach (Uniwersytet i Politechnika), gościli w redakcjach lokalnych mediów, w instytucjach kulturalnych oraz firmach. Mieli również okazję do zwiedzenia miasta, a także skorzystania z bogatej oferty kulturalnej.

Projekt został dofinansowany przez Urząd Miasta Opola.

img_2289_resize

——————————————————————–

Opolskie Spotkania z Historią i Kulturą Kresów 2015

Odbyły się w dniach 10 – 21 listopada 2015 r. we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, Muzeum Śląska Opolskiego i Kawiarnią Lwowską. W programie znalazły się cztery wydarzenia:

 

  • „Roman Dzieślewski. Pierwszy polski profesor elektrotechniki i Jego współpracownicy” – promocja książki prof. Jerzego Hickiewicza (projekcja filmu dokumentalnego).

 

  • Spotkanie z Anną Fastnacht – Stupnicką, autorką książki pt. „Zostali we Lwowie”. Wieczór wzbogaci prezentacja fotografii Lwowa oraz lwowskie piosenki.

 

  • „Lecz ty spomnisz, wnuku…” – wieczór poezji twórców, którzy nie zdążyli urodzić się na Kresach (opracowanie muzyczne Andrzej Mikosza).

 

  • Wernisaż wystawy Jerzego Stemplewskiego „Dzisiaj we Lwowie”.

 

—————————————————————————-

Wyjazdy z pomocą charytatywną na Ukrainę – 10-14. 10. 2015, 10-14. 05. 2016, 17-20. 11. 2016, 26-30.06.2017

Odwiedziliśmy Lwów, Sądową Wisznię oraz Kamieniec Podolski i jego okolice. Przekazaliśmy zapomogi finansowe oraz paczki z żywnością i odzieżą  najbardziej potrzebującym.

IMG_5

—————————————————————–

„Kuferek Pamięci Kresowej”

Od 2013 r. nasze Towarzystwo przyznaje odznaczenie „Kuferek Pamięci Kresowej”, które jest symbolem pamięci o Kresach. Wyróżniono nim: Halinę Wójcicką, Halinę Załuską, Andrzeja Skibniewskiego, Stanisława Nagórniaka, Jerzego Hickiewicza, Krystynę Marię Barbarę Leonowicz- Babiak, Tomasza Kubę Kozłowskiego, prof. Stanisława Sławomira Nicieję, ks. infułata Edmunda Podzielnego, ks. Romana Twaroga oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Opolu.

IMG_2555_resize

———————————————————————-

Opolskie Spotkania z Kulturą i Historią Kresów 2014

Zorganizowaliśmy je w dniach 19-22 października 2014 r. wspólnie z Politechniką Opolską. W ich programie znalazła się: międzynarodowa konferencja naukowa, spotkania autorskie, wystawy, wieczór kresowy, monodram teatralny w wykonaniu Elżbiety Lewak z Polskiego Teatru Ludowego w Lwowie, spektakl „Pan Wołodyjowski” zaprezentowany przez młodzież z Kamieńca Podolskiego.

Opolskie Spotkania z Historią i Kulturą Kresów-program1

—————————————————————————————————————–

Integracyjne warsztaty teatralne 2014

Warsztaty zorganizowaliśmy wraz z Fundacją Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont w Opolu przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Opola oraz sponsorów. Odbyły się one w dniach 16 – 21 czerwca 2014 r. Uczestniczyły w nich dzieci polskiego pochodzenia z Korca i Winnicy na Ukrainie oraz Iwja na Białorusi, a także dzieci z opolskich świetlic środowiskowych Oaza i Narnia.

FILE2623_resize

Zdjęcie: J. Stemplewski

——————————————————————————————————————

Opolskie Spotkania z Historią i Kulturą Kresów 2013 
Zostały zorganizowane w dniach 25-29 października 2013 r. wspólnie z Politechniką Opolską i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu. W tym czasie w Opolu odbył się szereg imprez przybliżających historię i kulturę Kresów. Zainteresowani mogli uczestniczyć w Wieczorze kresowym, promocjach książek, prezentacjach multimedialnych, koncercie wybitnego pianisty Marka Drewnowskiego i jego gości, inscenizacji wesela kresowego oraz konferencji naukowej. Przygotowano również wystawy o tematyce kresowej. Ponadto nasi goście z Ukrainy wzięli udział w warsztatach bibliotecznych prowadzonych przez pracowników Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Opolskie spotkania z kulturą i historią Kresów-afisz

—————————————————————————————————————-

Książka pt. „Kresowianie na świecie”.
We wrześniu 2013 r. wydana została publikacja pt. „Kresowianie na świecie” pod redakcją naukową Krystyny Rostockiej, Marii Kalczyńskiej i Adama Wiercińskiego. Opublikowało ją Wydawnictwo Instytutu Śląskiego w Opolu. Wydanie książki zostało sfinansowane przez Samorząd Województwa Opolskiego, Politechnikę Opolską, Energotest-Diagnostyka Sp. z o.o., Brzezie oraz Energotest Sp. z o.o., Gliwice.
Kresowianie na świecie-okładkaKsiążka ma na celu zapoznanie czytelników z losami i osiągnięciami Polaków z Kresów, którzy w wyniku przede wszystkim II wojny światowej osiedlili się w różnych krajach świata.
——————————————————————————————————————-
Warsztaty teatralne dla dzieci 2013

W dniach 17 – 23 czerwca 2013 roku Towarzystwo Polonia – Kresy zorganizowało warsztaty teatralne dla dzieci polskiego pochodzenia z Iwja i Lidy na Białorusi. Zajęcia teatralne poprowadzili: Jan Chraboł z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki oraz Bogdan Zieliński z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Oprócz zajęć z aktorami dzieci uczyły się polskich piosenek z Krystyną Rostocką i Jadwigą Krzemińską. Atrakcją dla naszych gości była także możliwość obejrzenia spektakli w opolskich teatrach oraz odwiedzenie Radia Opole. Dzieci zwiedzały również Opole np. Ogród Zoologiczny. Były też gościem Jana Całki w Miejskim Centrum Organizacji Pozarządowych oraz na mszy w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu, gdzie zaśpiewały polskie pieśni religijne. Rezultatem zajęć z aktorami było zaprezentowanie dwóch spektakli: „Żurawia i czapli” oraz „Pyzy na polskich dróżkach”.
Warsztaty teatralne zrealizowane zostały dzięki dotacji z Urzędu Miasta Opola oraz wsparciu darczyńców.
W opolskim ZOO                                             W opolskim ZOO (Fot. K. Harupa)

W MCOP             W Miejskim Centrum Organizacji Pozarządowych (Fot. K. Rostocka)

W Radiu   Podczas zwiedzania Radia Opole (Fot. K. Rostocka)

Przedstawienia finałowe

—————————————————————————————————————–
Leczenie Polaków zza wschodniej granicy.
Towarzystwo Polonia – Kresy zorganizowało leczenie Polaków mieszkających na Ukrainie (Stanisław Nagórniak, ks. Józef Czop) w ośrodkach sanatoryjnych Diecezji Opolskiej w Kamieniu Śląskim i Głuchołazach.
Ks. Józef Czop na turnusie leczniczym w GłuchołazachKs.Józef Czop w Głuchołazach                            Na zdjęciach ksiądz Józef Czop na leczeniu w Głuchołazach.

W maju 2014 r. przy wsparciu finansowym Fundacji Budowy Kompleksów Mieszkalnych „Wiarus” zorganizowaliśmy w Głuchołazach pobyt dziesięcioosobowej grupy polskich kombatantów i członków rodzin kombatanckich z Białorusi. Podobny turnus odbył się również w maju 2015 r., a wzięło w nim udział 13 osób z Ukrainy i Białorusi.
—————————————————————————————————————-
Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kresowianie na świecie”.
Konferencja zorganizowana została wspólnie z Politechniką Opolską w dniach 11-13 listopada 2012 r. W jej trakcie goście z zagranicy oraz polskich ośrodków naukowych opowiadali o losach oraz osiągnięciach ludzi wywodzących się z Kresów II Rzeczypospolitej rozsianych po całym świecie w wyniku przede wszystkim II wojny światowej.
Prof. Barbara Kubis prezentuje sylwetkę Ireny Anders (Fot. Milena Kalczyńska)                                                      Fot.Milena Kalczyńska

Części naukowej konferencji towarzyszyło wiele imprez, a wśród nich spektakl słowno – muzyczny pt. „Z kresowego kuferka – Lwów” na podstawie książki Andrzeja Skibniewskiego pt. „Rubinowa broszka”.

Plakat spektaklu "Z kresowego kuferka - Lwów"Gośćmi specjalnymi koncertu była urodzona w Borysławiu wybitna i niezwykle popularna aktorka Marta Lipińska, znakomity pianista Marek Drewnowski oraz utalentowana skrzypaczka Nela Kuźmińska.

Koncert pt. Z kresowego kuferka-Lwów (Fot. Jerzy Stemplewski)Fot. Jerzy Stemplewski

 

Zorganizowane zostały także spotkania z polonijnymi autorami publikacji o tematyce kresowej. Z czytelnikami spotkali się: autorka książki pt. „Lepszy dzień nie przyszedł już” Aleksandra Ziółkowska – Boehm oraz autor „Rubinowej broszki” Andrzej Skibniewski. Przygotowano również wystawy: „Kaźń Profesorów Lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941” oraz „Kresowianie w Politechnice Opolskiej”.
—————————————————————————————————————
Wizyta w Sądowej Wiszni na Ukrainie.
Przedstawiciele Towarzystwa, Krystyna Rostocka i Krzysztof Harupa, uczestniczyli w uroczystych obchodach dwudziestolecia działalności chóru „Lilia”, które odbyły się 23 września 2012 r.
Uroczysty występ chóru (Fot.Krzysztof Harupa)Fot.Krzysztof Harupa
Chór „Lilia” został założony i jest prowadzony przez Halinę Wójcicką.